Ανακοίνωση για τη διεξαγωγή επιμορφωτικών σεμιναρίων

Ο Φάρος Τυφλών της Ελλάδος ανακοινώνει την διεξαγωγή επιμορφωτικών σεμιναρίων με θέμα: «Μέθοδοι συνοδείας και διαχείρισης κοινού με απώλεια όρασης σε χώρους πολιτισμού»  διάρκειας 5 ωρών.

Τα σεμινάρια απευθύνονται σε επαγγελματίες του μουσειακού χώρου, εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής και σε όλους όσους ασχολούνται με πολιτιστικά αγαθά και επιθυμούν να τα επικοινωνήσουν σε επισκέπτες με ολική ή μερική απώλεια όρασης. Ειδικότερα, η ανάλυση της οπτικής επικοινωνίας στην Τέχνη, με αφετηρία το Μουσείο Αφής.

Ημερομηνίες διεξαγωγής:

17/12/2022 Σάββατο 10.00- 15.00
19/12/2022 Δευτέρα 12.00- 17.00

Xώρος διεξαγωγής: Μουσείο Αφής, Δοϊράνης 198, Καλλιθέα
Κόστος: 70 ευρώ
Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στο τηλέφωνο 210 9415222 & 210 9415103 στην κα Γκίκα Καλλιόπη. Για αιτήσεις info@fte.org.gr

Προκειμένου να διασφαλιστεί η δημόσια υγεία έναντι της διασποράς του κορωνοϊού Sars-Cov 2, τηρούνται απαρέγκλιτα όλα τα προβλεπόμενα μέτρα βάσει των σχετικών κρατικών οδηγιών και αποφάσεων. Έτσι προσωπικό και επισκέπτες συμμορφώνονται με τα τρέχοντα ανά περίοδο υγειονομικά πρωτόκολλα και αντίστοιχα ακολουθούνται οι προβλεπόμενοι κανόνες υγιεινής σε όλους τους χώρους του Μουσείου.