Πρόγραμμα Εrasmus+ ΚΑ2 “AMUSING- Adapting Museums for Educational Inclusive Goals”

Ο Φάρος Τυφλών της Ελλάδος συμμετέχει ως Φορέας σύμπραξης στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2 «Adapting Museums for educational Inclusive Goals».

Το Πρόγραμμα, με διετή διάρκεια, ξεκίνησε να υλοποιείται τον Σεπτέμβριο 2019 και έχει ως στόχο την δημιουργική ανταλλαγή και θεμελίωση καλών πρακτικών για την προώθηση της συμπερίληψης στην εκπαίδευση των μαθητών με προβλήματα όρασης, με την αξιοποίηση της τεχνολογίας και των 3D εκτυπώσεων, ως πολύτιμα εργαλεία για ισότιμη πρόσβασή τους στη γνώση, πληροφορία και την τέχνη και την σχετική ευαισθητοποίηση του ευρέος κοινού.

Το Μουσείο Αφής με την εμπειρία, την τεχνογνωσία και τις ειδικές εκπαιδευτικές μεθόδους συμβάλλει σε αυτή την καινοτόμα και υποσχόμενη προσπάθεια για εκπαιδευτική, πολιτιστική και κοινωνική ενσωμάτωση των μαθητών.

Συντονιστικός Φορέας του έργου είναι ο οργανισμός Consellería de Educación, Investigación, Cultura y Deporte της Ισπανίας ενώ ως εταίροι συμμετέχουν οι ακόλουθοι φορείς:

• INSTITUTO ENSEÑANZA SECUNDARIA CONSELLERIA (Ισπανία)
  • IES BENLLIURE (Ισπανία)
  • 3rd Gymnasium Kifissia (3οΓυμνάσιοΚηφισιάς) (Ελλάδα)
  • FAROS TYFLON TIS ELLADOS (Φάρος Τυφλών Ελλάδας) (Ελλάδα)
  • Museo Tattile Statale Omero (Ιταλία)
  • LIETUVOS DAILES MUZIEJUS (Λιθουανία)
  • Liceo Artistico Edgardo Mannucci (Ιταλία)
  • Hermo Medical Solutions, S.L. (Ισπανία)
  • AYUNTAMIENTO DE VALENCIA (Ισπανία)